INSTALACJE  FOTOWOLTAICZNE  DLA DOMÓW  I  FIRM

audyt energetyczny Kościerzyna Nowa Karczma Lipusz Dziemiany Liniewo Karsin Stara Kiszewa

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?
Opłacalność modułów fotowoltaicznych jest już obecnie bardzo duża. Moduły fotowoltaiczne zapewniają ponad 30 lat bezobsługowej pracy, wytwarzając każdego dnia darmowy prąd. Rozwój technologiczny i wzrost zainteresowania energią odnawialną sprawił, że moduły fotowoltaiczne staniały oraz mikroelektrownie PV do 50 kW nie wymagają żadnego pozwolenia. Ponadto operator energii elektrycznej ma obowiązek podłączyć je do sieci, jeśli moc zamontowanego zestawu nie przekracza mocy naszego przyłącza elektrycznego.
W zależności od wielkości instalacji PV, ilość produkowanego prądu jest różna. moduły fotowoltaiczne o mocy 1 kWp, skierowane na południe wytworzą w Polsce w ciągu roku około 900-1100 kWh energii elektrycznej. 1 kWp da nam 1000 watów godzin energii w ciągu roku. Wszystko uzależnione jest od jakości modułów, producenta, zastosowanej technologii, rodzaju inwertera (falownika). Koszt instalacji uzależniony jest od tych parametrów. Jeżeli skorzystamy z tanich technologii ze wschodu to całkowity koszt będzie mały, ale będziemy mieli gwarancje z tych fabryk. Może to spowodować kłopoty w wyegzekwowaniu serwisu gwarancyjnego lub pogwarancyjnego. W Polsce jest bardzo dużo pośredników, ale prawie nie ma żadnych przedstawicieli fabryk.
Korzystając z modułów, z fabryk pochodzących z terenu Polski lub Unii Europejskiej będziemy mogli wyegzekwować gwarancje. Jest to o wiele bardziej bezpieczne, ale wiąże się to często z nieznacznie wyższą ceną. Moduły produkowane po za krajami wschodnimi mają też dłuższą żywotność, dłuższe gwarancje oraz są zrobione z nowszych technologii. Dłużej się też wypalają, dzięki czemu będziemy korzystali z nich nie klika lat, ale o wiele dłużej.

Fotowoltaika – co zrobić kiedy budujemy dom?
Jeżeli jesteśmy na etapie budowy domu i chcemy szybko zamontować instalację fotowoltaiczną, to do końca nie będziemy wiedzieli jak dużą potrzebujemy moc. Można w sposób przybliżony policzyć, ile będziemy mieli źródeł światła, ile zużywają domowe sprzęty, ogrzewanie, ile godzin przypuszczalnie będzie pobór prądu. Nie będzie to jednak dokładne wyliczenie. Jeżeli zależy nam na instalacji na już, to lepiej zbudować mniejszą, gdyż zawsze jest możliwość dodania następnych modułów do istniejącej instalacji.
Jeżeli mamy rachunki przynajmniej za cały rok eksploatacji to jest możliwość bardzo dokładnego wyliczenia, ile mocy na obecną chwilę potrzebujemy. Jeżeli w ciągu kolejnych lat będziemy zakładali np. pompę ciepła lub inne elektryczne ogrzewanie, dodatkowy sprzęt dużej mocy to zawsze jest możliwość dodania do istniejącej instalacji dodatkowych modułów. Czyli reasumując, kiedy podczas eksploatacji, instalacja okaże się za mała, zawsze istnieje możliwość rozbudowy całego systemu.

Moc fotowoltaiki a dach naszego domu?
Przed przystąpieniem do prac montażowych konieczne jest określenie pod jakim kątem jest dach względem słońca oraz względem południa. Musimy też brać pod uwagę zacienienia instalacji przez wolno stojące drzewa, kominy dachowe i inne przeszkody. Należy zwrócić też uwagę na rodzaj poszycia dachu oraz wytrzymałość więźby dachowej. Przy dachach łamanych wschód – zachód musimy dołożyć około od 10% do nawet 20% więcej modułów, tak by ta pokryła całkowite zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną. W razie braku dostępnej powierzchni dachowej trzeba rozważyć zamontowanie instalacji na gruncie. Warto zamontować doduły dwustronne na gruncie, gdyż dostaniemy około 30% więcej energii na zasadzie odbicia promieni słonecznych od podłoża.

Większa czy mniejsza moc instalacji fotowoltaicznej?
Ideałem jest, jeśli instalacja fotowoltaiczna dobrana jest tak by w pełni pokrywała nasze zapotrzebowanie w prąd. Może jednak to z różnych powodów nam nie udać. Co wtedy? Zainstalowanie mniejszej mocy będzie skutkowało tym, że oszczędności na rachunkach za prąd będą mniejsze. Wówczas okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej pozostanie na podobnym poziomie jak w przypadku instalacji pokrywającej w pełni zapotrzebowanie. Natomiast zbyt duża moc instalacji spowoduje wyższe nakłady finansowe na inwestycję i dłuższy okres zwrotu. Będą wówczas mniejsze oszczędności gdyż nadmiar niezużytej energii  pójdzie do ogólnej sieci i dostaniemy rozliczenie wg cen giełdowych. 

Fotowoltaika – jak poprawnie policzyć moc instalacji?
Nie ma sensu korzystać z darmowych kalkulatorów znajdujących się w internecie. Aby bardzo dokładnie wyliczyć potrzebną moc trzeba by było użyć płatnych specjalistycznych programów, które wyliczą i rozrysują naszą przyszłą instalację. Nie ma potrzeby tego robić, jeżeli skorzystamy z doświadczonych wykwalifikowanych doradców energetycznych. Nasi doradcy na podstawie zużycia, możliwości montażowych, projektu oraz parametrów jakimi charakteryzują się moduły fotowoltaiczne precyzyjnie ocenią jaka wielkość instalacji będzie najkorzystniejsza. W doborze wielkości instalacji uwzględnią wszystkie Wasze potrzeby.

Skąd brać, jakie panele oraz jakie ekipy montażowe?
Ideałem Obecnie na polskim rynku jest bardzo dużo sprawdzonych bardziej lub mniej firm (pośredników) zakładających instalacje fotowoltaiczne. Jedne firmy zamykają działalność a inne dopiero otwierają. Na co zwrócić uwagę? Nie mamy wpływu czy dana firma będzie jeszcze istniała za rok. Ale przede wszystkim zwróćmy uwagę na gwarancje oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Doradzamy w tej dziedzinie i podpowiadamy dokładnie co należy zrobić.

Panele fotowoltaiczne są w większości przypadków sprowadzane ze wschodu. Mają one różną trwałość i gwarancje. Niestety większość z nich to tzw. „no name”, które produkowane są z jednej linii produkcyjnej dla kilkunastu różnych firm. A może kupić od polskiego producenta z fabryki znajdującej się w Polsce? Jak sobie z tym poradzić, my jesteśmy od tego aby wam doradzić.

ADRES
83-424 Bałachy
ul. Długa 17

KONTAKT
Email: arnet-media@wp.pl
Telefon: 789 601 844

konto mBank
39114020040000320271596653

Copyright (c) 2012 Company Arnet-Media

Call Now Button